Dressi Akademi kadın

Kadın Girişimci Destek Programları

Kadın girişimci, toplumun gereksinimlerine göre bir malı ya da hizmeti bulup onu üretmeye girişen ve çeşitli çalışmalarla buna ön ayak olan kadınlar için kullanılan bir tabirdir. Ekonomik bir iş için emeğini ve sermayesini ortaya koyma cesareti gösteren kadınlara verilen destek rakamları her geçen yıl artış gösteriyor. Peki, kadın girişimci destek için neler yapmalı?

Kadın Girişimciye Destekler Artıyor

Kadın girişimci destek verilerine bakıldığında her geçen yıl bu rakamlarla ciddi artışlar görüyor. KOSGEB tarafından verilen kadın girişimci destek rakamlarına göre 2019 yılında 14 bin 978 kadın girişimciye 298 milyon 285 bin 791 lira destek verildi. Kadın girişimci destekleri 2020 yılında da artarak devam edecek. 

Kadın Girişimci Destekleri Nedir?

Kadınların girişimcilerin istihdam edilmesi ve iş hayatına kazandırılması amacıyla verilen destek faizsiz kredi, hibe ve düşük faizli kredi olmak üzere 3’e ayrılıyor. Kadın girişimci destekleri sadece KOSGEB tarafından verilmiyor. Kadın girişimci destekler kamu kuruluşlarının yanı sıra özel kuruluşlar desteğiyle de verilebiliyor.

Kadın girişimci desteği sağlayan kuruluşlar hangileridir?

  • KOSGEB- Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı 
  • Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)
  • Kadın Girişimciler Derneği
  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
  • Bankalar
Dressifestival
Dressi, Kadın Girişimci Destek Programlarına Sosyal Sorumluluk Çerçevesinde Destekler Veriyor.

Kadın girişimci destek alma şartları nelerdir?

KOSGEB, tadın girişimci destek programları kapsamında yoğun bir çalışma yürütüyor. Kurum, 2020 yılında iş dünyasında kadınları destek olabilme adına kendi işinin patronu olmaya çalışan kadınları 60 bin liraya kadar kredi veriyor. Geri ödemesi olarak verilecek bu krediye başvurabilme şartları şunlar; 

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 18 yaşından küçük olmamak
  • Uygulamalı Kadın Girişimci Destek Programı çalışmasına kayıt olmak 
  • Çalışmaya internetten ya da bizzat KOSGEB’e direk giderek başvuru yapmak

KOSGEB’in yanı sıra tarım ve çiftçilikle uğraşan kadınlara TKDK, yüzde 70 hibe desteği sağlıyor. Bu alanlarda çalışmak isteyen ancak yeterli sermayesi olmayan 65 yaşını geçmemiş kadınlara el uzatılıyor. Bu kurumların yanı sıra devlet ve özel olmak üzere birçok bankada kadın girişimcileri desteklemek amacıyla düşük faizli krediler veriyor. İş dünyasında kadının yerini değiştirmek için yoğun çaba sarf eden Dressi, destek programları konusunda sosyal sorumluluk projeleri yürütüyor. Bu programlar, içerikleri ve başvuru koşulları konusunda Dressi’ye başvurabilirsiniz. Ayrıca hemen şimdi iletişim sayfasından erişim sağlayabilirsiniz.